The Hansard shows that ever since the 2nd session of the 10th Parliament started in June 2017, out of the 445MPs (excluding the Speaker and Deputy Speaker), 107 MPs didn’t say a word on the floor of Parliament and 64 of them only spoke once in the 35 sittings.

For the last 6 months of 2017, since the 2nd session of the 10th Parliament began, over 100 legislators didn’t say a single word on the floor of the House.

This is contained in a special report compiled by the Kampala Post basing on archives from the Hansard- the official report of Parliament that records all parliamentary proceedings including each MPs’ contribution in terms of speech in plenary or committee meetings.

The Hansard shows that ever since the 2nd session of the 10th Parliament started in June 2017, out of the 445MPs (excluding the Speaker and Deputy Speaker), 107 MPs didn’t say a word on the floor of Parliament and 64 of them only spoke once in the 35 sittings.

NRM MPs Most active

Only 91 MPs have contributed in the plenary 10 or more times with Kalaki County MP Clement Ongalo-Obote, also chairperson of the committee on Rules, Discipline, and Privileges being the most active MP having contributed 210 times. He is rivalled by Ndorwa West County MP David Bahati, also state minister for finance who contributed 123 times. The other MPs in the top 5 are; Ruth Nankabirwa (Kiboga district-NRM), Nandala Mafabi(Budadiri West-FDC) and Robert Kafeero Ssekitoleko(Nakifuma County-NRM).

Most Silent

Notable among the MPs who did not utter any single word since June are; Kato Lubwama (Rubaga South-DP), Ishma Mafabi (Eastern Youth), Anita Among (Bukedea district), John Byabagambi (Ibanda South) and Ogenga Latigo (Agago North). See full list in the table at the the bottom.

MPs’ Performance per Region

The Hansard also reveals that MPs from western region have contributed on the floor of Parliament more than their counterparts from other regions since the beginning of the 2nd session of the 10 Parliament. Out of 2,831 times that all MPs have talked on the floor, western region MPs dominate having spoken 793 times. Western region is followed closely by eastern region (740), northern region (735) as central MPs remain lagging behind having contributed only 563 times.

Pie-chart showing MPs’ Performance according to Region

A chart showing MPs’ Performance according to Regions

In the first session of the 10th Parliament that started in June 2016 and ended in May 2017,

records show that Prime Minister and Leader of Government Business Ruhakana Rugunda spoke the most times having contributed 478 times, followed by Bahati (427 times), Rubanda East MP Henry Musasizi -NRM (336 times) and FDC’s Nandala Mafabi (225 times).

It has also been noted that since the 10th Parliament started in June 2016, 25 MPs have not up to date made their maiden speech. The 25 MPs includes 5 ministers; Akiror Egunyu (Teso Affairs), Denis Ssozi Galabuzi (Luweero Triangle), Atwoki Kasirivu (Economic Monitoring) and Ronald Kibuule (Water).

The other MPs who have not spoken since the 10th Parliament started include; Justine Ayebazibwe (Isingiro Woman-NRM), Igeme Nabeta (Jinja Municipality West-NRM), Aston Kajara (Mwenge South-NRM), Joseph Kakooza (Buwekula County-NRM), Jovrine Kaliisa Kyomukama (Ibanda District Woman-NRM), Lt Gen Ivan Koreta (UPDF), Peace Kusasira (Mukono District-NRM), Lawrence Mangusho (Kween County-NRM), Lydia Mirembe (Butambala district-IND) , Peter Mugema (Iganga Municipality-NRM), Julius Mukasa (Bujumba County-IND), Cissy Namujju (Lwengo District Woman-NRM), Sylvia Nayebale (Gomba District Woman-NRM), Ninsiima Boaz (Kooki County-NRM), Nyiira Zerubabel (Buruli County-NRM), Rwemulikya Ibanda (Ntoroko County-NRM), John Bosco Seguya (Mawokota South-NRM)

Francis Takirwa (Col) (UPDF), Anne Mary Tumwine (Ntoroko District-NRM), Joel Yoweeri Ssebikaali (Ntwetwe County), Joseph Ssekabiito (Mawogola County-NRM).

HOW MPS HAVE CONTRIBUTED SINCE JUNE 2017

 NAME OF MP CONSTITUENCY DISTRICT NO. OF TIMES
ONGALO-OBOTE CLEMENT KALAKI COUNTY KABERAMAIDO 210
BAHATI DAVID NDORWA COUNTY WEST KABALE 143
NANKABIRWA RUTH SENTAMU DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIBOGA 89
NANDALA MAFABI NATHAN  JAMES BUDADIRI COUNTY  WEST SIRONKO 84
KAFEERO SSEKITOLEKO ROBERT NAKIFUMA COUNTY MUKONO 60
ATIM OGWAL CECILIA BARBARA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE DOKOLO 54
NZOGHU MUSABE WILLIAM BUSONGORA COUNTY NORTH KASESE 54
MWESIGWA RUKUTANA RUSHENYI COUNTY NTUNGAMO 52
 ANYWARACH JOSHUA CARTER PADYERE COUNTY NEBBI 51
OKUPA ELIJAH KASILO COUNTY SERERE 50
RUGUNDA RUHAKANA EX-OFFICIO   50
KASIBANTE MOSES RUBAGA DIVISION NORTH KAMPALA 41
MUGUME ROLAND RUKUNGIRI MUNICIPALITY RUKUNGIRI 41
KAMATEEKA JOVAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MITOOMA 40
MAGYEZI RAPHAEL IGARA COUNTY WEST BUSHENYI 39
KIIZA WINFRED DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KASESE 37
MUWANGA KIVUMBI MUHAMMAD BUTAMBALA COUNTY BUTAMBALA 36
AOGON SILAS KUMI MUNICIPALITY KUMI 36
OLANYA GILBERT KILAK SOUTH COUNTY AMURU 36
BARYOMUNSI CHRIS KINKIZI COUNTY EAST KANUNGU 32
FUNGAROO KAPS HASSAN OBONGI COUNTY MOYO 32
BIRAAHWA MUKITALE BULIISA COUNTY BULIISA 32
ODONGA OTTO ARUU COUNTY PADER 31
ODUR JONATHAN ERUTE COUNTY SOUTH LIRA 28
MUGOYA KYAWA GASTER BUKOOLI COUNTY NORTH BUGIRI 27
BARYAYANGA ANDREW AJA KABALE MUNICIPALITY KABALE 26
SSEMUJJU IBRAHIM KIRA MUNICIPALITY WAKISO 26
TUMWESIGYE ELIODA SHEEMA COUNTY NORTH SHEEMA 25
ALYEK JUDITH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KOLE 24
KATUNTU ABDU BUGWERI COUNTY IGANGA 24
KAKOOZA JAMES KABULA COUNTY LYANTONDE 24
LUBOGO KENNETH BULAMOGI COUNTY KALIRO 24
ALUM SANTA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE OYAM 23
KATUSABE GODFREY BUKONJO COUNTY WEST KASESE 23
NAMBESHE JOHN BAPTIST MANJIYA COUNTY BUDUDA 23
NIWAGABA WILFRED NDORWA COUNTY EAST KABALE 23
SSEWUNGU JOSEPH GONZAGA KALUNGU COUNTY WEST KALUNGU 23
AKOL ANTHONY KILAK NORTH COUNTY AMURU 23
WAIRA KYEWALABYE MAJEGERE BUNYA COUNTY EAST MAYUGE 23
ACENG JANE RUTH EX-OFFICO   22
AKELLO JUDITH FRANCA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AGAGO 22
ATIM BEATRICE ANYWAR KITGUM MUNICIPALITY KITGUM 22
LUGOLOOBI AMOS NTENJERU COUNTY NORTH KAYUNGA 22
MACHO GEOFFREY BUSIA MUNICIPALITY BUSIA 22
OSEGGE ANGELLINE ASIO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE SOROTI 22
SEBAGGALA ABDULATIF SENGENDO KAWEMPE DIVISION NORTH KAMPALA 22
OKELLO ANTHONY KIOGA COUNTY AMOLATAR 22
DIRI BABA MARGARET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KOBOKO 22
MUTONYI ROSE MASAABA BUBULO COUNTY WEST MANAFWA 21
BAKIREKE NAMBOOZE BETTY MUKONO MUNICIPALITY MUKONO 20
OTIENO OKOTH RICHARD WEST BUDAMA COUNTY NORTH TORORO 18
AGABA ABBAS MIGISHA KITAGWENDA COUNTY KAMWENGE 17
AMODING MONICAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KUMI 17
KAFABUSA WERIKHE MICHAEL BUNGOKHO COUNTY SOUTH MBALE 17
ATIKU BENARD AYIVU COUNTY ARUA 17
MWIJUKYE FRANCIS BUHWEJU COUNTY BUHWEJU 17
KYAMBADDE AMELIA ANNE MAWOKOTA COUNTY NORTH MPIGI 17
LAKOT SUSAN ORUNI (CAPT.) UPDF REPRESENTATIVE   16
MPUUGA MATHIAS MASAKA MUNICIPALITY MASAKA 16
OPOLOT JACOB RICHARDS PALLISA COUNTY PALLISA 16
WAMANGA WAMAI JACK MBALE MUNICIPALITY MBALE 16
OBIGA MARIO KANIA TEREGO EAST COUNTY ARUA 15
OGUZU LEE DENIS MARACHA COUNTY MARACHA 15
NYAKECHO ANNET TORORO NORTH COUNTY TORORO 14
ABALA DAVID NGORA COUNTY NGORA 14
GAFABUSA  RICHARD MUHUMUZA BWAMBA COUNTY BUNDIBUGYO 13
NAUWAT ROSEMARY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AMUDAT 13
NSEREKO MUHAMMAD KAMPALA CENTRAL DIVISION KAMPALA 13
OKIN P.P. OJARA CHUA WEST COUNTY KITGUM 13
ABABIKU JESCA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ADJUMANI 13
MORIKU JOYCE KADUCU DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MOYO 12
NIRINGIYIMANA JAMES KABERUKA KINKIZI COUNTY WEST KANUNGU 12
ODONGO JEJE ABUBAKHAR ORUNGO COUNTY AMURIA 12
SSEWANYANA ALOIZIOUS ALLAN MAKINDYE DIVISION WEST KAMPALA 12
SSEKIKUBO THEODORE LWEMIYAGA SSEMBABULE 12
RUHUNDA ALEX FORT PORTAL MUNICIPALITY KABAROLE 12
ANITE EVELYN KOBOKO MUNICIPALITY KOBOKO 11
KARUNGI ELIZABETH BEIKIRIZE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KANUNGU 11
MBABAALI MUYANJA BUKOTO COUNTYSOUTH LWENGO 11
NSUBUGA SIMEO KASSANDA COUNTY SOUTH MUBENDE 11
OBUA DENIS HAMSON AJURI COUNTY ALEBTONG 11
TWINAMASIKO ONESIMUS BUGANGAIZI EAST COUNTY KIBAALE 11
WALUSWAKA JAMES BUNYOLE WEST COUNTY BUTALEJA 11
ACHIENG SARAH OPENDI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE TORORO 10
ADONG LILLY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NWOYA 10
BUKENYA MICHEAL IGA BUKUYA COUNTY MUBENDE 10
CENTENARY FRANCO ROBERT KASESE MUNICIPALITY KASESE 10
KAMUNTU EPHRAIM SHEEMA COUNTY SOUTH SHEEMA 10
KIWANUKA KEEFA KIBOGA  EAST COUNTY KIBOGA 10
LOKERIS PETER CHEKWII COUNTY (KADAM) NAKAPIRIPIRIT 10
LUBEGA MEDARD SSEGGONA BUSIRO COUNTY EAST WAKISO 10
WAMAKUYU MUDIMI ELGON COUNTY BULAMBULI 10
AOL BETTY OCAN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE GULU 10
BINTU LUKUMU JALIA N. DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MASINDI 10
KAHUNDE HELEN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIRYANDONGO 10
MUHEIRWE DANIEL M. BUHAGUZI COUNTY HOIMA 9
ONZIMA GODFREY ARINGA NORTH COUNTY YUMBE 9
OUMA GEORGE ABOTT BUKOOLI ISLAND COUNTY NAMAYINGO 9
SSEMPIJJA VINCENT BAMULANGAKI KALUNGU COUNTY EAST KALUNGU 9
KAFUUZI JACKSON KARUGABA KYAKA SOUTH COUNTY KYEGEGWA 9
KUTEESA PECOS ONESMUS UPDF REPRESENTATIVE   9
ALI MOSES ADJUMANI WEST COUNTY ADJUMANI 8
AOL JACQUELINE RAMA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NEBBI 8
ARIKO HERBERT SOROTI MUNICIPALITY SOROTI 8
MULONI IRENE EX-OFFICIO   8
MUYANJA JOHNSON SSENYONGA MUKONO COUNTY SOUTH MUKONO 8
NAKAYENZE CONNIE GALIWANGO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MBALE  
NSAMBA OSHABE PATRICK KASSANDA COUNTY NORTH MUBENDE  
NTEGE AZUBA EX-OFFICIO    
OROT ISMAEL KANYUM COUNTY KUMI 8
OCHEN JULIUS KAPELEBYONG COUNTY AMURIA 8
OSEKU RICHARD ORIEBO KIBALE COUNTY PALLISA 8
BBUMBA SYDA M. NAMIREMBE NAKASEKE NORTH COUNTY NAKASEKE 8
ABACANON GUTOMOI ERUTE COUNTY NORTH LIRA 7
AMEEDE AGNES DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE PALLISA 7
AMONGI  BETTY ONGOM OYAM COUNTY SOUTH OYAM 7
ATIM JOY ONGOM DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LIRA 7
BALYEKU MOSES GRACE JINJA MUNICIPALITY WEST JINJA 7
BUTURO NSABA BUFUMBIRA COUNTY EAST KISORO 7
KARUHANGA GERALD KAFUREEKA NTUNGAMO MUNICIPALITY NTUNGAMO 7
KATUMBA WAMALA EDWARD (GEN.) UPDF REPRESENTATIVE   7
KITUTU  KIMONO MARY GORETTI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MANAFWA 7
LUTTAMAGUZI SEMAKULA NAKASEKE SOUTH COUNTY NAKASEKE 7
NAKATE LILLIAN SEGUJJA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LUWEERO 7
NAKIWALA FLORENCE KIYINGI EX-OFFICIO   7
NAMAYANJA FLORENCE BUKOTO COUNTY EAST MASAKA 7
NANSUBUGA ROSEMARY SENINDE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE WAKISO 7
OCEN PETER KOLE SOUTH COUNTY KOLE 7
KAMUSIIME PENTAGON INNOCENT BUTEMBA COUNTY KYANKWANZI 7
ATUHAIRE JACKLET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE SHEEMA 6
AYAKA ROSE ATIMA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MARACHA 6
AZAIRWE DOROTHY NSHAIJA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAMWENGE 6
ILUKOR CHARLES KUMI COUNTY KUMI 6
KATAAHA MUSEVENI JANET EX-OFFICIO   6
LANYERO MOLLY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LAMWO 6
MUGISA MUHANGA MARGARET BURAHYA COUNTY KABAROLE 6
NAMUYANGU KACHA JENIPHER DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIBUKU 6
NDEEZI ALEX PERSONS WITH DISABILITIES   6
OPOLOT ISIAGI PATRICK KACHUMBALA COUNTY BUKEDEA 6
TINKASIIMIRE  BARNABAS BUYAGA WEST COUNTY KIBAALE 6
MUTEBI NOAH WANZALA NAKASONGOLA COUNTY NAKASONGOLA 6
ALERO TOM AZA WEST MOYO COUNTY MOYO 6
CHEKAMONDO RUKIYA KULANY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAPCHORWA 6
EGUNYU NANTUME JANEPHER DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUVUMA 6
ABIRIGA IBRAHIM Y.A. ARUA MUNICIPALITY ARUA 5
ACHIA REMIGIO PIAN COUNTY NAKAPIRIPIRIT 5
ADEKE ANNA EBAJU FEMALE YOUTH REPRESENTATIVE   5
ALIONI YORKE ODRIA ARINGA SOUTH COUNTY YUMBE 5
AMONGIN JACQUILINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NGORA 5
ANGURA FREDRICK TORORO SOUTH COUNTY TORORO 5
ANYAKUN ESTHER DAVINIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAKAPIRIPIRIT 5
ASAMO  HELLEN GRACE PERSONS WITH DISABILITIES   5
BASEKE FRED NTENJERU COUNTY SOUTH KAYUNGA 5
BURUNDO MUSINGO  ALEX BULAMBULI COUNTY BULAMBULI 5
BUTIME TOM MWENGE CENTRAL COUNTY KYENJOJO 5
ECWERU MUSA FRANCIS AMURIA COUNTY AMURIA 5
KIBALYA HENRY. M BUGABULA COUNTY SOUTH KAMULI 5
KIRUNDA KIVEJINJA EX-OFFICIO   5
KOMUHANGI MARGARET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAKASONGOLA 5
KUMAMA NSAMBA GEORGE WILSON BBAALE COUNTY KAYUNGA 5
MBWATEKAMWA GAFFA KASAMBYA COUNTY MUBENDE 5
MUKWAYA JANAT EX-OFFICIO   5
OYET SIMON NWOYA COUNTY NWOYA 5
RWAMIRAMA BRIGHT KANYOTORE ISINGIRO COUNTY NORTH ISINGIRO 5
SABIITI DENIS RUBANDA COUNTY WEST KABALE 5
SUUBI KYINYAMATAMA JULIET .K DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE RAKAI 5
TUMURAMYE GENENSIO KASHONGI COUNTY KIRUHURA 5
WOBOYA VICENT BUDADIRI COUNTY EAST SIRONKO 5
ACHIA TERENCE NACO BOKORA COUNTY NAPAK 4
AKELLO LUCY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AMURU 4
BANGIRANA ANIFA KAWOOYA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE SSEMBABULE 4
BYARUHANGA WILLIAM EX-OFFICIO   4
ETUKA ISAAC JOAKINO UPPER MADI COUNTY ARUA 4
KIYINGI DEOGATIUS D. GONZAGA BUKOMANSIMBI SOUTH COUNTY BUKOMANSIMBI 4
LOKODO SIMON DODOTH WEST COUNTY KAABONG 4
LYOMOKI SAM WORKERS REPRESENTATIVES   4
OBOTH MARKSONS JACOB WEST BUDAMA COUNTY SOUTH TORORO 4
OKUMU RONALD REGAN ASWA COUNTY GULU 4
ONYANGO GIDEON SAMIA BUGWE COUNTY NORTH BUSIA 4
OTTO EDWARD MAKMOT AGAGO COUNTY AGAGO 4
RWAKOOJO ROBINA GUREME GOMBA WEST COUNTY GOMBA 4
TUMWEBAZE FRANK KAGYIGYI KIBALE EAST COUNTY KAMWENGE 4
ZAAKE FRANCIS MITYANA MUNICIPALITY MITYANA 4
BYARUGABA ALEX ISINGIRO COUNTY SOUTH ISINGIRO 4
DULU ANGEL MARK ADJUMANI EAST COUNTY ADJUMANI 4
MWESIGYE FRED NYABUSHOZI COUNTY KIRUHURA 4
BABIRYE KITYO SARAH YOUTH REPRESENTATIVE CENTRAL   3
BIGIRWA  NORAH NYENDWOHA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BULIISA 3
CHEPTORIS SAM MANGUSHO KAPCHORWA MUNICIPALITY KAPCHORWA 3
EITUNGANANE ESIANGU KENNETH SOROTI COUNTY SOROTI 3
GONAHASA FRANCIS BARNABAS KABWERI COUNTY KIBUKU 3
ISANGA MUSUMBA ISAAC BUZAAYA COUNTY KAMULI 3
KAHINDA OTAFIIRE EX-OFFICIO   3
KALULE SSENGO EMMANUEL GOMBA EAST COUNTY GOMBA 3
KASAIJA MATIA BUYANJA COUNTY KIBAALE 3
KATOTO HATWIB KATERERA COUNTY RUBIRIZI 3
KINOBERE HERBERT TOM KIBUKU COUNTY KIBUKU 3
KIPTERIT CHRISTOPHER UPE COUNTY AMUDAT 3
KYEYUNE HARUNA KASOLO KYOTERA COUNTY RAKAI 3
MASIKA APOLLO BUBULO COUNTY EAST MANAFWA 3
MASIKO WINFRED KOMUHANGI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE RUKUNGIRI 3
MULINDWA ISAAC SSOZI LUGAZI MUNICIPALITY BUIKWE 3
MWESIGE  KASAIJA ADOLF BUNYANGABU COUNTY KABAROLE 3
NABAKOOBA JUDITH NALULE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MITYANA 3
NAGGAYI NABILAH SEMPALA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAMPALA 3
NAGWOMU MOSES MUSAMBA BUNYOLE EAST COUNTY BUTALEJA 3
NALULE SAFIA JUUKO PERSONS WITH DISABILITIES   3
NANKABIRWA ANN MARIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KYANKWANZI 3
OSORU MOURINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ARUA 3
RWABUSHAIJA MARGARET.N WORKERS REPRESENTATIVES   3
SIZOMU GERSHOM RABBI BUNGOKHO COUNTY NORTH MBALE 3
SSEMPALA KIGOZI EMMANUEL MAKINDYE-SSABAGABO MUNICIPALITY WAKISO 3
TAAKA  AGNES WEJULI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUGIRI 3
TUSIIME MICHAEL MBARARA MUNICIPALITY MBARARA 3
WAKAYIMA MUSOKE NSEREKO NANSANA MUNICIPALITY WAKISO 3
WATENGA GODFREY NABUTANYI LUTSESHE COUNTY BUDUDA 3
WEKOMBA SARAH NAMBOZO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BULAMBULI 3
MUSANA ERIC BUYAGA EAST COUNTY KIBAALE 3
AKAMBA PAUL BUSIKI COUNTY NAMUTUMBA 3
WATONGOLA REHEMA TIWUWE KAMULI MUNICIPALITY KAMULI 3
BATEGEKA LAWRENCE HOIMA MUNICIPALITY HOIMA 3
ACHIRO LUCY OTIM ARUU NORTH COUNTY PADER 2
ACIDRI JAMES MARACHA EAST COUNTY MARACHA 2
AKENA JAMES MICHAEL JIMMY LIRA MUNICIPALITY LIRA 2
AKURUT VIOLET ADOME DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KATAKWI 2
AMULE DOREEN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AMOLATAR 2
ARINAITWE RWAKAJARA WORKERS REPRESENTATIVES   2
ASIKU ELLY ELIAS KOBOKO NORTH COUNTY KOBOKO 2
AWOR BETTY ENGOLA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE APAC 2
BABA JAMES BOLIBA KOBOKO COUNTY KOBOKO 2
BABIRYE MARY KABANDA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MASAKA 2
BAFAKI GORDON KAZO COUNTY KIRUHURA 2
BAKABULINDI CHARLES WORKERS REPRESENTATIVES   2
BITANGARO SAM KWIZERA BUFUMBIRA COUNTY SOUTH KISORO 2
BUSINGYE MARY KAROORO OKURUT DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUSHENYI 2
BYANDALA ABRAHAM JAMES KATIKAMU COUNTY NORTH LUWEERO 2
CATHERINE LAMWAKA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE OMORO 2
CHEKWEL LYDIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KWEEN 2
DHAMUZUNGU  GEOFREY BUDIOPE EAST COUNTY BUYENDE 2
JENNIFER KYOMUHENDO KAGADI WOMAN REPRESENTATIVE KAGADI 2
KAJUNGU MUTAMBI ROSETTE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MBARARA 2
KALUYA ANDREW KIIZA NAMITEGO KIGULU COUNTY SOUTH IGANGA 2
KARUBANGA DAVID KIGOROBYA COUNTY HOIMA 2
KASOZI IBRAHIM BIRIBAWA MAKINDYE DIVISION EAST KAMPALA 2
KASUMBA PATRICK PADDY BUJENJE COUNTY MASINDI 2
KATUSHABE RUTH BUKOMANSIMBI NORTH COUNTY BUKOMANSIMBI 2
KATWESIGYE OLIVER KOYEKYENGA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUHWEJU 2
KIZIGE MOSES . K BUGABULA COUNTY NORTH KAMULI 2
KOMAKECH LYANDRO GULU MUNICIPALITY GULU 2
KULAYIGYE FELIX MUTIINI (COL.) UPDF REPRESENTATIVE   2
KUNIHIRA AGNES WORKERS REPRESENTATIVES   2
KWIYUCWINY GRACE FREEDOM DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ZOMBO 2
LOWILA C.D OKETAYOT DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE PADER 2
MAGANDA JULIUS SAMIA BUGWE COUNTY SOUTH BUSIA 2
MANDERA  AMOS BUYAMBA COUNTY RAKAI 2
MIGADDE ROBERT NDUGWA BUVUMA ISLANDS COUNTY BUVUMA 2
MUYINGO JOHN CHRYSOSTOM BAMUNANIKA COUNTY LUWEERO 2
NAIGAGA MARIAM DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAMUTUMBA 2
NAKAWUNDE SARAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MPIGI 2
NAMUGWANYA BENNY BUGEMBE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MUBENDE 2
NTENDE ROBERT BUNYA COUNTY SOUTH MAYUGE 2
OGONG FELIX OKOT DOKOLO SOUTH COUNTY DOKOLO 2
OGWANG PETER USUK COUNTY KATAKWI 2
OKELLO BONNY DESALES KOLE NORTH COUNTY KOLE 2
SILWANY SOLOMON BUKOOLI COUNTY CENTRAL BUGIRI 2
SSEMULI ANTHONY MUBENDE MUNICIPALITY MUBENDE 2
NGABIRANO CHARLES RWAMPARA COUNTY MBARARA 2
ONEGIU LAWRENCE BIYIKA ORA COUNTY ZOMBO 2
TWESIGYE NATHAN ITUNGO KASHARI SOUTH COUNTY MBARARA 2
WAKABI PIUS BUGAHYA COUNTY HOIMA 2
MUTUUZO PEACE REGIS EX-OFFICIO   2
ABIGABA CUTHBERT MIREMBE KIBALE COUNTY KAMWENGE 1
ACOM JULIUS BUA OTUKE COUNTY OTUKE 1
ADOA HELLEN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE SERERE 1
ADOME BILDAD MOSES JIE COUNTY KOTIDO 1
AJILO MARIA GORETTI ELOGU DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KABERAMAIDO 1
AKELLO SILVIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE OTUKE 1
AKORA MAXWELL MARUZI COUNTY APAC 1
AMERO SUSAN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE AMURIA 1
ANDREW KOLUO TOROMA COUNTY KATAKWI 1
ARIDRU GABRIEL AJEDRA GADISON VURRA COUNTY ARUA 1
ARINDA GORDON KAKUUNA BUSHENYI -ISHAKA MUNICIPALITY BUSHENYI 1
ASABA NSABIMANA PAUL KYAKA NORTH COUNTY KYEGEGWA 1
AYEPA MICHAEL LABWOR COUNTY ABIM 1
BABIRYE JUDITH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUIKWE 1
CHEMUTAI EVERLYN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUKWO 1
DRIWARU ZAITUN DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE YUMBE 1
ELOTU COSMAS DAKABELA COUNTY SOROTI 1
GUMA GUMISIRIZA DAVID IBANDA COUNTY NORTH IBANDA 1
KABAFUNZAKI HERBERT RUKIGA COUNTY KABALE 1
KABAGYENYI ROSE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KISORO 1
KABAIJE SHEILA MWINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIRUHURA 1
KAFURA JOY KABATSI EX-OFFICIO   1
KALEMBA CHRISTOPHER KAKUUTO COUNTY RAKAI 1
KAMYA BETTY EX-OFFICIO   1
KANGWAGYE STEPHEN BUKANGA COUNTY ISINGIRO 1
KASOZI JOSEPH MUYOMBA BUKOTO COUNTY MID-WEST LWENGO 1
KATALI LOY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE JINJA 1
KATURAMU KIRIBEDDA HOOD PERSONS WITH DISABILITIES   1
KESANDE GRACE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE RUBIRIZI 1
KHAINZA JUSTINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUDUDA 1
KIIZA MONDAY ERNEST MASINDI MUNICIPALITY MASINDI 1
LAMWAKA MARGRET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KITGUM 1
LOKERIS SAMSON DODOTH EAST COUNTY KAABONG 1
LOKII JOHN BAPTIST MATHENIKO COUNTY MOROTO 1
LUKYAMUZI DAVID KALWANGA BUSUJJU COUNTY MITYANA 1
MBABAZI PROSSY AKAMPURIRA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE RUBANDA 1
MBAYO ESTHER MBULAKUBUZA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LUUKA 1
MBEIZA MARGARET KISIRA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KALIRO 1
MUGENI MILLY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUTALEJA 1
MUKASA WILSON MURULI BUDYEBO COUNTY NAKASONGOLA 1
MUKULA FRANCIS AGULE COUNTY PALLISA 1
MUTEBI DAVID RONNIE BUIKWE COUNTY SOUTH BUIKWE 1
NABBANJA ROBINAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIBAALE 1
NAJJUMA SARAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAKASEKE 1
NANYONDO VERONICA NAMAGANDA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUKOMANSIMBI 1
NDAMIRA CATHELINE ATWAKIIRE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KABALE 1
ODUR JACK LUTANYWA KIBANDA SOUTH COUNTY KIRYANDONGO 1
OGAMA ALLI ISMAIL LOWER MADI COUNTY ARUA 1
OLEGA ASHRAF NOAH ARINGA COUNTY YUMBE 1
ROBERT KYAGULANYI KYADONDO COUNTY EAST WAKISO 1
RWAKIMARI BEATRICE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NTUNGAMO 1
SEMATIMBA PETER SIMON BUSIRO COUNTY SOUTH WAKISO 1
SSEMBATYA EDWARD NDAWULA KATIKAMU COUNTY SOUTH LUWEERO 1
TAYEBWA  THOMAS RUHINDA NORTH COUNTY MITOOMA 1
TIMUZIGU KAMUGISHA MICHAEL KAJARA COUNTY NTUNGAMO 1
TUMUSIIME ROSEMARY BIKAAKO ENTEBBE MUNICIPALITY WAKISO 1
TUMWINE ELLY  TUHIRIRWE (GEN.) UPDF REPRESENTATIVE   1
WALYOMU MUWANIKA MOSES KAGOMA COUNTY JINJA 1
WAMALA NAMBOZO FLORENCE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE SIRONKO 1
YERI OFWONO  APOLLO TORORO MUNICIPALITY TORORO 1
KAAHWA TOPHACE BYAGIRA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE HOIMA 1
MUKODA JULIE ZABWE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MAYUGE 1
MUSOKE ROBERT BUDIOPE WEST COUNTY BUYENDE 1
ONGIERTHO EMMANUEL JOR JONAM COUNTY NEBBI 1
ROBINA SSENTONGO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KYOTERA 1
ACHEN CHRISTINE AYO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ALEBTONG 0
AKUGIZIBWE LAWRENCE MWENGE COUNTY NORTH KYENJOJO 0
ALEPER AACHILLA MARGARET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KOTIDO 0
AMONG ANNITA ANNET DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUKEDEA 0
AMORU PAUL DOKOLO NORTH COUNTY DOKOLO 0
ANGELLA FRED MOROTO MUNICIPALITY MOROTO 0
ANGUNDRU MOSES TEREGO WEST COUNTY ARUA 0
ASIIMWE EVERLYNE UPDF REPRESENTATIVE   0
AYEBAZIBWE JASTINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ISINGIRO 0
AYOO TONNY KWANIA COUNTY APAC 0
BABIRYE VERONICA KADOGO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUYENDE 0
BAGIIRE AGGREY HENRY BUNYA COUNTY WEST MAYUGE 0
BAGOOLE JOHN NGOBI LUUKA NORTH COUNTY LUUKA 0
BAGUMA SPELLANZA MUHENDA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KYENJOJO 0
BEBONA BABUNGI JOSEPHINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUNDIBUGYO 0
BIRUNGI CAROLYN NANYONDO KYAMUSWA COUNTY KALANGALA 0
BWINO FRED KYAKULAGA KIGULU COUNTY NORTH IGANGA 0
BYABAGAMBI JOHN IBANDA COUNTY SOUTH IBANDA 0
BYEKWASO FLAVIA (LT COL.) UPDF REPRESENTATIVE   0
BYIBESHO SAM KISORO MUNICIPALITY KISORO 0
CHELIMO REUBEN PAUL KONGASIS COUNTY BUKWO 0
D’UJANGA SIMON GIW OKORO COUNTY ZOMBO 0
EGUNYU AKIROR AGNES EX-OFFICIO   0
FRED ODUCHU MUDUKOI BUTEBO COUNTY PALLISA 0
GALABUZI DENNIS SSOZI BUSIRO COUNTY NORTH WAKISO 0
GUME FREDRICK NGOBI BULAMOGI NORTH WEST COUNTY KALIRO 0
IGEME NABETA NATHAN SAMSON JINJA MUNICIPALITY EAST JINJA 0
IKOJO JOHN BOSCO BUKEDEA COUNTY BUKEDEA 0
ISALA ERAGU VERONICA KABERAMAIDO COUNTY KABERAMAIDO 0
KABAZIGURUKA MICHEAL ANDREW NAKAWA DIVISION KAMPALA 0
KAHONDA DONONZIO RUHINDA COUNTY MITOOMA 0
KAJARA ASTON PETERSON MWENGE COUNTY SOUTH KYENJOJO 0
KAKOOZA JOSEPH BUWEKULA COUNTY MUBENDE 0
KALIISA JOVRINE KYOMUKAMA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE IBANDA 0
KAMARA JOHN NIZEYIMANA BUFUMBIRA COUNTY NORTH KISORO 0
KAMUGO PAMELA NASIYO DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUDAKA 0
KASIRIVU ATWOOKI BALTAZAR BUGANGAIZI WEST COUNTY KIBAALE 0
KASOLO ROBERT IKI-IKI COUNTY BUDAKA 0
KATO LUBWAMA PAUL RUBAGA DIVISION SOUTH KAMPALA 0
BRENDA ASINDE SUUBI DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE IGANGA 0
KEMIREMBE PAULINE KYAKA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LYANTONDE 0
KIBUULE RONALD MUKONO COUNTY NORTH MUKONO 0
KIIZA STELLA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KYEGEGWA 0
KISA STEPHEN BAKUBALWAYO LUUKA SOUTH COUNTY LUUKA 0
KISEMBO NOELINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KIBAALE 0
KITATTA ABOUD BUKOTO COUNTY WEST LWENGO 0
KIWANDA  GODFREY MITYANA COUNTY NORTH MITYANA 0
KORETA IVAN (LT. GEN.) UPDF REPRESENTATIVE   0
KUSASIRA PEACE KANYESIGYE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE MUKONO 0
KUTESA  SAM KAHAMBA MAWOGOLA NORTH COUNTY SSEMBABULE 0
LOKORU ALBERT TEPETH COUNTY MOROTO 0
LOKWANG HILLARY IK COUNTY KAABONG 0
LUFAFA NELSON BUTEMBE COUNTY JINJA 0
MAFABI  ISHMA YOUTH REPRESENTATIVE EASTERN   0
MAKUMBI KAMYA HENRY MITYANA COUNTY SOUTH MITYANA 0
MANGUSHO LAWRENCE CHEROP KWEEN COUNTY KWEEN 0
MARTIAL ANDREW(DROPPED) IGARA COUNTY EAST BUSHENYI 0
MAYENDE STEPHEN DEDE BUKOOLI SOUTH COUNTY NAMAYINGO 0
MBAJU JACKSON BUSONGORA COUNTY SOUTH KASESE 0
MBALIBULHA TABAN KIBAZANGA BUGHENDERA COUNTY BUNDIBUGYO 0
MBOGO KEZEKIA BUDAKA COUNTY BUDAKA 0
MIREMBE LYDIA DAPHINE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUTAMBALA 0
MUGEMA PETER IGANGA MUNICIPALITY IGANGA 0
MUHINDO HAROLD TONNY BUKONZO COUNTY  EAST KASESE 0
MUKASA JULIUS OPONDO BUJUMBA COUNTY KALANGALA 0
MUKISA ROBINA HOPE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAMAYINGO 0
MUNYAGWA MUBARAK SSERUNGA KAWEMPE DIVISION SOUTH KAMPALA 0
MUSASIZI HENRY ARIGANYIRA RUBANDA COUNTY EAST KABALE 0
MUSOKE PAUL SEBULIME BUIKWE COUNTY NORTH BUIKWE 0
MWINE  MPAKA YOUTH REPRESENTATIVE WESTERN   0
NABAYIGA IDAH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KALANGALA 0
NABULINDO KWOBA JANE DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE BUSIA 0
NAMOE  STELLA NYOMERA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NAPAK 0
NAMUGANZA PERSIS PRINCESS BUKONO COUNTY NAMUTUMBA 0
NAMUJJU CISSY DIONIZIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE LWENGO 0
NANTABA IDAH ERIOS DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAYUNGA 0
NAYEBALE SYLIVIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE GOMBA 0
NINSIIMA BOAZ KASIRABO KOOKI COUNTY RAKAI 0
NOKRACH WILLIAM WILSON PERSONS WITH DISABILITIES   0
NYIIRA ZERUBABEL MIJUMBI BURULI COUNTY MASINDI 0
OBALOKER ONEK HILARY LAMWO COUNTY LAMWO 0
OGENGA LATIGO MORRIS AGAGO NORTH COUNTY AGAGO 0
OKABE PATRICK SERERE COUNTY SERERE 0
OKELLO.P CHARLES ENGOLA OYAM COUNTY NORTH OYAM 0
OKORI-MOE JANET GRACE AKECH DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE ABIM 0
OKOT PETER TOCHI COUNTY GULU 0
OKWIR SAMUEL MOROTO COUNTY ALEBTONG 0
OMONY OSCAR YOUTH REPRESENTATIVE NORTHERN   0
ORYEM HENRY OKELLO CHUA EAST COUNTY KITGUM 0
OULA GEORGE INNOCENT (BRIG.) UPDF REPRESENTATIVE   0
PHILEMON MATEKE EX-OFFICIO   0
RWABWOGO SYLVIA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KABAROLE 0
RWEMULIKYA IBANDA NTOROKO COUNTY NTOROKO 0
SEGUYA LUBYAYI JOHN BOSCO MAWOKOTA COUNTY SOUTH MPIGI 0
SEKINDI AISHA DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KALUNGU 0
SOYEKWO KENNETH TINGEY COUNTY KAPCHORWA 0
SSEBIKAALI YOWEERI JOEL NTWETWE COUNTY KYANKWANZI 0
SSEKABIITO JOSEPH MAWOGOLA COUNTY SSEMBABULE 0
SSEKANDI EDWARD KIWANUKA BUKOTO COUNTY CENTRAL MASAKA 0
TABANI IDI AMIN KIBANDA NORTH COUNTY KIRYANDONGO 0
TAKIRWA FRANCIS (COL.) UPDF REPRESENTATIVE   0
TUBO CHRISTINE NAKWANG DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE KAABONG 0
TUMUHEIRWE FRED RUJUMBURA COUNTY RUKUNGIRI 0
TUMUKUNDE HENRY EX-OFFICIO   0
TUMWINE ANNE MARY DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE NTOROKO 0
TURYAHIKAYO KEBIRUNGI RUBABO COUNTY RUKUNGIRI 0
TWESIGYE JOHN NTAMUHIIRA BUNYARUGURU COUNTY RUBIRIZI 0
YAGUMA WILBERFORCE KASHARI NORTH COUNTY MBARARA 0

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Leave a Comment